Det finnes nyttige hjelpemidler for intimhygiene!
Det finnes hjelpemidler for dem som sliter med intimhygiene etter toalettbesøk. I tillegg kan en samtale med ergoterapeuten være nyttig.
Tekst: Trine Dahl-Johansen
– Dette er en kjent problemstilling som jevnlig dukker opp her hos oss, sier Randi Nossum.
Hun er spesialergoterapeut ved Klinikk for kliniske servicefunksjoner på St. Olavs Hospital i Trondheim. De tilnærmer seg problemstillingen på to måter.
LES OGSÅ: En seng til foten
– Man kan endre metode. Det vil si at man ser på om man kan gjøre ting på andre måter. Det kan være lurt å starte der. Og så finnes det jo hjelpemidler. Her er toalett med vaske- og tørkefunksjon det mest avanserte. Dette kan dekkes av folketrygden som teknisk hjelpemiddel, under forutsetning av at det er et dokumentert behov, forklarer hun.
Du må være innlogget for å kunne lese alt innholdet i denne artikkelen. Logg inn her, eller Klikk her for å bli medlem.